KORONAWIRUS – JAK I KIEDY ROZMAWIAĆ Z DZIECKIEM?

Przede wszystkim zachęcam do tegoż, żeby na początek rozmawiać z dzieckiem. Rozmawiać o tym co czuje nie starając się odpowiadać za nie i być przygotowanym na to, że dziecko może odpowiedzieć na to pytanie inaczej niż „czuję lęk”. Warto być ciekawym świata emocjonalnego dzieci, ale również być uważnym dla siebie na swoje emocje. Nie przeprowadzajmy tych trudnych rozmów wtedy kiedy sami jesteśmy poddenerwowani. Możemy odpowiedzieć dziecku, że wrócimy do tego tematu, ale teraz musimy sami poukładać swoje emocje i się zastanowić. Oczywiście należy wrócić do tej rozmowy, nie zapomnieć o swojej obietnicy i nie stosować tego jako strategii unikowej przed ważnymi rozmowami. Najpierw należy zadbać o siebie, potem o dziecko (tak jak w samolocie najpierw zakładamy spadającą maskę sobie, a potem dziecku). Pamiętajmy, że dzieci doskonale odbierają i odzwierciedlają nasze emocje. Wspólne zastanawianie się co dziecko może zrobić ze swoimi uczuciami, emocjami może dać również nam pomysły. Postarajmy się powstrzymać od dawania „gotowców” i poczekać na kreatywność dzieci, a zapewniam, że niejedna odpowiedź Was zaskoczy.
Jak rozmawiać? Przede wszystkim wskazane jest, aby zapytać dziecko najpierw co ono samo wie o tej sytuacji. Zorientować się ile usłyszało w TV, ile z naszych rozmów i dostosować swoje wypowiedzi. Gdy widzimy, że dziecko „nakręca się”, bardzo przeżywa wszystkie uzyskane informacje to wtedy ograniczmy treści, które do niego docierają, a jednocześnie pokazujmy dzieciom różne prezentacje, plansze edukacyjne, możemy obejrzeć film i zapytać co jeszcze dziecko chce wiedzieć. Pamiętajmy też że mamy prawo odpowiedzieć dziecku „nie wiem” albo „sprawdźmy to razem”. Korzystajmy z wiarygodnych źródeł. Tolerancja na niewiedzę jest nam obecnie niezmiernie potrzebna. To co najbardziej nie tylko dzieci ale także nas dorosłych przeraża to to, że świat przestaje być przewidywalny.
Przesyłam Państwu link prowadzący do przygotowanej przez kolumbijską psycholog Manuelę Molinę Cruz książeczki o koronawirusie. Pomaga ona w przystępny sposób rozmawiać o nim, a jednocześnie o naszych emocjach. Polecam!

Kinga Krogulska – Psycholog

Źródło: www.mindheart.co/descargables.