Drogi Rodzicu!

W ostatnich dniach nasze życie nieco się zmieniło. Ograniczone życie publiczne, brak kontaktu z najbliższymi, rezygnacja z pasji, niepewność odnośnie pracy i edukacji dzieci. Dla każdego z nas to trudny czas. Dla pocieszenia dodam: to tylko stan przejściowy, który minie. Mimo to, sytuacja która nas dotknęła może wywoływać napięcie i stres. Dlatego warto pamiętać o kilku wskazówkach, by obniżyć poziom lęku:

* Zadbaj o dawny rytm dnia rodziny, a szczególności rytm dzieci:
– czas powinien być rozdzielony podobnie jak w czasie, gdy pandemii nie było: czas wolny, nauka, obowiązki domowe. Zadbaj, by nie spędzało większości dnia przed telewizorem czy komputerem.
– zachowajmy podobne pory spożywania posiłków oraz snu żeby nie rozregulować naszego zegara biologicznego,
– dobrze, żeby dziecko ubrało się w normalne ubranie (nie wskazane jest chodzenie cały dzień w piżamie = chyba, że to weekend

🙂

,

Dawna RUTYNA da dziecku poczucie bezpieczeństwa i stabilności. Łatwiej będzie później wrócić do codzienności.

* Unikaj oglądania serwisów informacyjnych częściej niż 2 razy dziennie.
* Nie dopuść, by temat koronawirusa był głównym tematem rozmów w domu.
* Wspólnie spędzany czas? Wskazany! Ale każdy potrzebuje czasem pobyć sam. To nic złego zamknąć się w pokojach, by troszkę poprzebywać w samotności. Unikniemy dzięki temu konfliktów między sobą.
* Jeśli to możliwe – łącz się ze znajomymi czy rodziną poprzez videorozmowy.
* Odpowiadaj na pytania dziecka (adekwatnie do wieku i poziomu rozwoju). Nie pozwól, by źródłem wiedzy był dla niego jedynie internet.

Dodatkowo będę Państwu przesyłać materiały oraz przydatne linki o tym jak rozmawiać z młodszym dzieckiem na temat koronawirusa oraz jak radzić sobie z lękiem. Dodatkowo jeśli mają Państwo starsze dzieci postaram się dostarczyć materiałów również i dla nich.

Jeśli potrzebujesz drogi Rodzicu wsparcia, psycholog Kinga Krogulska, jestem do Państwa dyspozycji on-line. Śmiało proszę pisać do mnie na maila : kmkrogulska@gmail.com , jeśli potrzebne jest dodatkowe wsparcie.

Pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia niebawem

🙂